Muzika u kafanama nekad i sad

Prema svim sociološkim i naučnim istraživanjima kafane imaju kulturnu, informativnu ekonomsku i drustvenu ulogu. U njima su se oduvek sastajali pripadnici raznih društvenih staleži isto tako i muzičari. Muzičari su se tamo družili, upoznavali i svi zajedno profesionalno usavršavali. Kvalitetni i iskusni muzičari su bili ono što je krasilo najbolje kafane toga vremena.
Najvažniji doprinos u kreiranju kafanske muzike pre Drugog svetskog rata ostvaren je prenosima radijskog muzičkog repertoara. Upravo muzičari koji su svirali i pevali po najboljim kafanama toga vremena su kreirali poseban žanr koji danas navizavamo “gradskom narodnom muzikom”
Danas se uglavnom preko dana po kafanama pušta fina i lagana, takozvana “smooth” muzika ili ambijentalna radi prijatnije atmosvere. Uveče se ritam više puta povećava i to je upravo ta tanka linija koja povezuje najbolje kafane kroz istoriju naše zemlje. U to vreme a i danas strancima su naše kafane bile neizostavno mesto posete. Činjenica je i to da su se u kafanama ugovarali poslovi uz koju čašicu, da se proslavljalo i veselilo, lečila tuga i izgubljena ljubav kao i pravljenje novih političkih zavrzlama i novih zakona u interesu političara.
Izašli sami ili sa društvom nećete imati osećaj da ste jedinka, bivate uhvaćeni u vrtlog intezivnog zvuka koji vam neće dozvoliti da čujete sopstvene misli. Možda je to jedan od glavnih razloga zašto kafane u ovo moderno i brzo vreme postaju broj jedan destinacija za izlazak, provod ili pak druženje.
Sigurno svako ima neku kafanu koju naziva svojom, ili drugom kućom; mi smo naše najbolje kafane predstavili na ovom linku.
Datum objave1.03.2019